css.php

Weekly schedule + Discussion leaders

\Type in your name next to whichever topic you are interested in leading the discussion for. I have created 2 slots for each class, but we could have up to 3 for certain topics if you are really interested in a specific one that is already filled. I would encourage you to work with the other student(s) who choose the same week as you.

Unit 2: Culture formations

T 30 Aug: Prehistoric art (1.     ) (2.    )

Th 2 Sep: Egyptian art (1   ) (2.  Stella  )

T 7 Sep: No class

Unit 3: Art, Myth, Power

Th 9 Sep: Ancient Near Eastern Art (1.  giorgi   ) (2. Gabriella    )

T 14 Sep: Greek and Roman art (1. Stella    ) (2. Jonathan )

Th 16 Sep: No class

Unit 4: Sacred Spaces

T 21 Sep: Byzantine Art and Architecture (1. Mehribon ) (2.    )

Th 23 Sep: Art of the Americas (1. Jianxin ) (2.Nodari   )

Unit 5: The Soul of Objects

T 28 Sep: African art + the restitution debate (1.  Renisha   ) (2.Najib    )

Th 30 Sep: Hindu art and architecture (1. Ahnaf ) (2.  Rishove   )

Unit 6: Art, Faith and Philosophy

T 5 Oct: Islamic art (1.  Elsa   ) (2. Marryam)(3.Sulaiman)

Th 7 Oct: Art of Imperial China (1. Yuki     ) (2. Kevin)

Unit 7: European Art through the Ages

T 12 Oct: The Middles Ages to the Renaissance (1. Carole    ) (2. Sarah Richter    )

Th 14 Oct: Romanticism to Impressionism (1.Vera     ) (2. Jenna Calvo )

Unit 8: Picturing the Other

T 19 Oct: Colonialism, Orientalism (1. Admir Cekic) (2.  Nelson Chen Feng  )

Th 21 Oct: Images of race in North America (1.  Renisha   ) (2. Jin   )

Unit 9: Modernism and Tales of Progress

T 26 Oct: Cubism and Futurism (1. Noam Abrahams) (2. Danielle Guzzardi    )

Th 28 Oct: Dadaism and Surrealism (1. Christian Tsang    ) (2. Gil Lu   )

Unit 10: Art and Revolution

T 2 Nov: Harlem Renaissance (1.  Renisha   ) (2. Sulaiman)

Th 4 Nov: Chinese Cultural Revolution (1. Dewei    ) (2.Yuzhen    )

Unit 11: National Modernisms

T 9 Nov: Mexican Muralism (1.  Katherine   ) (2. Gisela    )

Th 11 Nov: Post-Independence African art (1.Jialiang      ) (2.Thomas    )

Unit 12: Embodied Art

T 16 Nov: Abstract Expressionism and Japanese Gutai (1. Li Zhi    ) (2. Hamza   )

Th 18 Nov: Performance Art and Relational Aesthetics (1. Katherine     ) (2. Masud M   )

Unit 13: How to write an art history paper

T 23 Nov: Research workshop (no discussion leaders)

25-28 Nov: Thanksgiving break

Unit 14: Image politics

T 30 Nov: Pop art (1.Amanda ) (2. Gia   ) (3. Victoria)

Th 2 Dec: Feminist art of the 1980s (1. Yasmine Benjelloun   ) (2.  Brigitte Torres  )

Unit 15: Institutional Anatomies

T 7 Dec: Minimalism and the White Cube (1.     ) (2.    )

Th 9 Dec: Institutional Critique (1.     ) (2.    )

Unit 16: Reading/Finals week

T 13 Dec: Open office hours (no seminar)

Th 16: Open office hours (no seminar)